Budova Waldorfské základní a mateřské školy Olomouc

„Díky PORFIXu má škola budovu, ve které se dobře cítí děti i dospělí“
Budova Waldorfské základní a mateřské školy Olomouc

Popis realizace

Neuvěřitelně rychle vyrostla v olomoucké čtvrti Hejčín budova Waldorfské základní a mateřské školy Olomouc. Výstavba části pro předškolní děti trvala 8 měsíců, objekt pro školáky stavbařům zabral 14 měsíců. Školní rok 2021/2022 tak mohl být zahájen v nových, moderních a na míru šitých prostorách.

„Jako konstrukční systém je zvolen železobetonový monolit s příčnými stěnami, obvodový plášť je vyzdívaný z pórobetonu. Ten jsme použili, protože objekt je půdorysně samý oblouček, samá křivka, a vytvořit něco podobného z pálených cihel je sice možné, nicméně pórobeton je konzistentní ve všech směrech, navíc ho lze snadno opracovávat do oblouků,“ vysvětluje architekt Petr Leinert.

Zadavatel si přál, aby budova vyhovovala požadavkům na ekologický provoz, proto byl zvolen nejlepší tepelně-izolační systém, obvodové stěny o tloušťce 50 centimetrů. „Objekt sice není nízkoenergetický, nicméně zaizolovaný velice dobře. Je v něm minimum vzduchotechniky, protože jedním z principů waldorfské školy je přiblížení se co nejvíc přírodě. Větrání je tedy prováděno přirozeně, okny,“ doplňuje architekt.

Podle ředitelky Moniky Machytkové se podařilo postavit budovu, ve které se dobře cítí jak děti, tak dospělí. Říká, že prostor školy má děti rozvíjet, proto by mu neměla chybět útulnost. „Chtěla jsem, aby měly třídy tvar osově symetrického šestiúhelníku a stěny respektovaly poměr zlatého řezu. A taky, aby chodba plynula jako řeka. To vše se podařilo skvěle,“ konstatuje ředitelka.

Objekt:

Veřejný objekt

Lokalita:

Olomouc