9. 2. 2022

PORFIX nabírá lidi, v roce 2023 spustí výrobu nových tvárnic

PORFIX nabírá lidi, v roce 2023 spustí výrobu nových tvárnic

Skupina PORFIX, která ve svých závodech v České a Slovenské republice vyrábí komplexní stavební systém z pórobetonu, roste. Původně slovenský výrobce se sídlem v Zemianskych Kostoľanoch vstoupil na český trh v roce 2006, když koupil výrobní závod v Trutnově. O 10 let později realizoval akvizici výrobního závodu v Ostravě. Aktuálně obsluhuje český i slovenský trh a tržby skupiny dosahují téměř 75 mil. EUR ročně. V roce 2023 hodlá spustit novou výrobní linku. Portfolio produktů tak doplní o vápenopískové tvárnice. Pro stavebníky jsou zajímavé především hlukově-izolačními vlastnostmi.

Výrobní linka na vápenopískové tvárnice bude zprovozněna v závodě Ostrava. Investice do nové výroby dosáhne 10 mil. EUR a výroba i prodej tvárnic budou zahájeny příští rok.

„K rozšíreniu ponuky nás vedie snaha o doplnenie komplexného stavebného systému a uspokojenie rastúceho dopytu po týchto výrobkoch, ako aj po pórobetóne ako takom. K rozšíreniu ponuky nás vedie predovšetkým vysoký záujem o stavebný materiál vo všetkých krajinách strednej Európy. Za posledný kvartál minulého roka sme navýšili výrobné kapacity o 10 percent, a pokiaľ by som mal porovnať rok 2021 a 2020, potom výnosy skupiny vzrástli o takmer 15 percent. Zdôrazníme tak komplexnosť produktového portfólia PORFIX,“ říká předseda představenstva Martin Kováč.

S navyšováním výrobních kapacit také souvisí poptávka po zaměstnancích. Ostravský závod PORFIX momentálně zaměstnává 120 lidí a jen letos potřebuje přijmout dalších 10. Pro celou skupinu pracuje v obou zemích a třech závodech (Ostrava, Trutnov, Zemianske Kostoľany) celkem 500 osob.

Vápenopískové tvárnice vynikají především schopností akumulovat teplo a zvukově izolovat interiéry budov. Jsou těžší a pevnější než pórobeton, proto se využívají zejména ke stavbám vícepodlažních nebo nebytových objektů. „Sú skvelou voľbou v prípade nízkoenergetických domov. Vďaka veľkej objemovej hmotnosti zaistia vo vnútri príjemnú klímu – v zime neprepustia teplo von, v lete neprepustia teplo dnu. Výrazne znižujú náklady na vykurovanie a skracujú vykurovaciu sezónu“ vysvětluje M. Kováč.

PORFIX a.s. vyrábí komplexní stavební systém tvárnic, příčkovek, překladů, U-profilů, stropních nosníků a stropních vložek. Doplňuje ho zdicí malta PORFIX. Stavby z PORFIXu splňují nejpřísnější evropská kritéria na statiku a teplotechniku. Společnost navazuje na tradici založenou v roce 1958 stavbou závodu v Zemianskych Kostoľanoch. Během půl století překročila její produkce zdicího materiálu objem 12 milionů m3.

Výrobky charakterizují mimořádné tepelně-izolační vlastnosti, nízká objemová hmotnost, vynikající fyzikálně-mechanické parametry, požární odolnost, lehká opracovatelnost, vysoká užitná hodnota, funkčnost a nízká pořizovací cena. Díky těmto vlastnostem se uplatňují při výstavbě rodinných domů, chat i hospodářských budov.